Osnovni podaci o projektu
Oznaka projekta: | KK.01.1.1.08.0001 |
Razdoblje provedbe projekta: | 1. srpnja 2017. - 1. svibnja 2023. |
Trajanje projekta: | 70 mjeseci |
Broj partnera: | 7 |
Izvor financiranja: | Europski fond za regionalni razvoj (ERDF) |
URL projekta: | https://www.srce.unizg.hr/hr-zoo/ |
Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
Projekt HR-ZOO je strateški projekt, čije je financiranje realizirano kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u sklopu specifičnog cilja 1a1 „Povećana sposobnost sektora za istraživanje, razvoj i inovacije (IRI) za provođenje istraživanja vrhunske kvalitete i zadovoljavanje potreba gospodarstva“. Sredstva za provedbu projekta u udjelu od 85 % vrijednosti osigurana su kroz Europski fond za regionalni razvoj (ERDF), a preostali dio sufinanciran je na nacionalnoj razini iz državnog proračuna.
O projektu
Svrha i glavni cilj projekta HR-ZOO je izgradnja računalnog i podatkovnog oblaka koji će biti temeljna sastavnica nacionalne istraživačke i inovacijske e-infrastrukture te će doprinjet povećanju sposobnosti sektora za istraživanje, razvoj i inovacije za provođenje istraživanja vrhunske kvalitete i zadovoljavanje potreba gospodarstva.
Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) zajednička je nacionalna e-infrastruktura za znanost i obrazovanje koja svakom znanstveniku, istraživaču ili nastavniku nudi fleksibilno okruženje za suradnju, mogućnost prijenosa, pohranu i obradu velikih količina podataka uz specijaliziranu podršku prilikom uporabe naprednih informacijskih tehnologija.
Nova generacija e-infrastrukture uspostavljena je u sklopu istoimenog projekta HR-ZOO s namjerom da se znanstvenoj i akademskoj zajednici dugoročno osiguraju napredni računalni i spremišni resursi te mrežna povezanost, što je nužno za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav Republike Hrvatske.
E-infrastruktura HR-ZOO bit će u cijelosti službeno puštena u produkciju u ožujku 2023. godine, a sastoji se od:
- pet modernih podatkovnih centara u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu povezanih širokopojasnom mrežom
- skupa značajnih računalnih resursa za napredno računanje, ali i za svakodnevne potrebe
- spremišnih resursa za pouzdanu pohranu velikih količina podataka i druge digitalne imovine
- tima vrhunskih stručnjaka koji će osigurati specijaliziranu podršku istraživačima i nastavnicima u primjeni informacijsko-komunikacijskih tehnologija
Suvremeni podatkovni centri dugoročno osiguravaju odgovarajuće prostorne uvjete za smještaj naprednih računalnih i spremišnih resursa, a zahvaljujući mrežnoj povezanosti prijenosnim kapacitetima od 100 Gbit/s korisnicima će omogućiti brži pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO. Spojem na čvorišta GÉANT nacionalna e-infrastruktura povezuje se s e-infrastrukturama u Europi i svijetu.
Zajednički nacionalni resursi omogućit će značajne uštede uz daljnje poticanje kulture dijeljenja resursa i podataka, a uspostava specijaliziranih timova vrhunski osposobljenih stručnjaka – e-znanstvenika predstavljat će specijaliziranu podršku znanstvenicima i istraživačkim projektima kako bi se rad znanstvenika olakšao vrhunskom tehnologijom koja im je na raspolaganju u cilju poboljšanja kvalitete i relevantnosti samih istraživačkih aktivnosti.
Podrška znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju - Katalog usluga HR-ZOO
HR-ZOO omogućava jednostavan pristup digitalnim uslugama i IKT resursima na načelu računarstva u oblaku što značajno povećava produktivnost istraživača. U sklopu projekta HR-ZOO, u travnju 2023. godine biti će aktivirane sljedeće usluge:
- računanje: računarstvo visokih performansi (HPC), elastično računanje u oblaku, virtualni podatkovni centri;
- pohranjivanje podataka: jedinstveno datotečno i objektno spremište, sustav za sigurnosnu pohranu i arhiviranje;
- znanstveni softver,
- specijalizirana podrška znanstvenicima,
- mrežno povezivanje,
- udomljavanje IKT opreme.
Partneri
Uspješnu provedbu i ostvarivanje zadanih ciljeva projekta osiguralo je suradničko partnersko okruženje u kojem je Srce djelovalo u ulozi koordinatora, a kao partneri sudjelovali su: Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku (UNIOS), Sveučilište u Rijeci (UNIRI), Sveučilište u Splitu (UNIST), Sveučilište u Zagrebu (UNIZG), Institut Ruđer Bošković (IRB) i Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNET.