Zaklada EGI (eng. EGI Foundation) ove godine obilježava 15 godina od svog osnutka. Osnovana 8. veljače 2010. godine u Amsterdamu kao neprofitna organizacija, Zaklada EGI koordinira i upravlja Udruženjem EGI (eng. EGI Federation), zajednicom od dvadeset i osam nacionalnih pružatelja računalnih i spremišnih resursa među kojima je i Srce, uspostavljenom za potrebe europske istraživačke zajednice.
Odmah nakon osnutka, Zaklada EGI pokrenula je svoj vodeći projekt kojeg financira Europska komisije, EGI-Inspire. Ovaj projekt uspješno je uspostavio novi model upravljanja EGI federalnom infrastrukturom temeljen na mreži nacionalnih i regionalnih operativnih centara. Danas Zakladu EGI čini savez nacionalnih grid infrastruktura (NGI) i europskih međunarodnih istraživačkih organizacija (EIRO).
Od osnutka 2010. godine do danas, Zaklada EGI prošla je put kontinuiranog rasta i inovacija.
Neke od ključnih prekretnica uključuju:
- 2010. – Lansiranje EGI-Inspirea i uspostava novog modela upravljanja.
- 2013. – Nobelova nagrada za fiziku dodijeljena zahvaljujući postignućima LHC-a, omogućena EGI infrastruktura.
- 2014. – Pokretanje EGI Federated Clouda, najveće paneuropske istraživačke cloud platforme.
- 2019. – Rekordna izvedba s više od 1 milijun CPU jezgri i 1 egzabajtom objedinjenih podataka.
- 2022. – Isporuka više od 7 milijardi CPU sati te prepoznavanje društvenog utjecaja WeNMR-a.
- 2024. – EGI opslužuje više od 100.000 istraživača diljem svijeta.
Zakladu EGI čini tim od 55 stručnjaka, koordinira sedam vodećih projekata, uključujući ENVRI-Hub NEXT, EOSC Beyond, EOSC Data Commons, iMagine, interTwin, RI-SCALE i SPECTRUM. Sudjeluje u dodatnih 28 projekata koje financira EU-a i igra ključnu ulogu u dva ugovora koji podržavaju razvoj Federacije EOSC.
Srce kao predstavnik Hrvatske sudjeluje u radu Vijeća EGI-ja, te sudjeluje u upravljanju, izradi strategija i planova gradnje, aktivno doprinoseći izgradnji najveće distribuirane infrastrukture za znanstveno računanje na svijetu. Ujedno osigurava i podupire više od deset hrvatskih istraživačkih zajednica iz područja poljoprivrede, medicine, lingvistike, fizike te istraživanje klimatskih promjena u pristupu resursima i uslugama EGI. Samo u 2023. godini, usluge EGI-ja koristilo je više od 150 znanstvenika i istraživača u Hrvatskoj, a izdano je više od 410 publikacija. Više informacija može se naći u EGI Country Report Hrvatska 2023. Uz aktivno sudjelovanje u projektima Zaklade EGI, Srce pruža središnje servise (Core services) Zakladi EGI
I prije osnivanja Zaklade EGI, Srce je sudjelovalo u radu projektu Enabling Grids for E-sciencE (EGEE) unutar kojeg su uspostavljena tri računalna sjedišta u Hrvatskoj ( u Srcu, na Institutu Ruđer Bošković i na FESB-u) koja su postala dio svjetske grid infrastrukture koja pruža računalne resurse europskim znanstvenicima.
Rad na daljnjoj izgradnji europske distribuirane infrastrukture za znanstveno računanje Srce je nastavilo u ulozi partnera na projektima financiranim u okviru EU programa Obzor 2020 i Obzor Europa (EGI-Inspire (2010.-2014.), EGI-Engage (2015.-2017.), EOSC-hub (2018.-2021.), EGI ACE (2021.-2023.), EOSC-Future (2021.-2023.) kojima je koordinator bila Zaklada EGI. Stručnjaci Srca su u okviru tih projekata sudjelovali u razvoju sustava za nadzor i praćenje dostupnosti i pouzdanosti cjelokupne infrastrukture. Ovaj sustav je nakon uspostave Zaklada EGI evoluirao u sustav ARGO, koji od 2014. godine Srce u suradnji s partnerima iz Grčke i danas održava za potrebe EOSC-a, EGI-ja i EUDAT-a.
Trenutno je Srce aktivno u projektu EOSC Beyond: advancing innovation and collaboration for research (2024. – 2027.) koji koordinira Zaklada EGI.
Srce s ponosom nastavlja doprinositi ovoj uspješnoj suradnji te želimo Zakladi EGI sretan 15. rođendan!