Trodnevni EOSC Symposium koji se održao u Berlinu od 21. do 23. 10. 2024. obilježila su dva događaja: pokretanje EOSC EU čvora te prezentacija prve verzije dokumenta „EOSC Federation Handbook“.
EOSC EU čvor predstavlja središnju komponentu EOSC-a pružajući funkcionalnosti kao što su autentikacija i autorizacija, monitoring, Helpdesk i druge tzv. „core“ usluge i resurse buduće federacije. Prvi je to stvarni operativni pokazatelj uspostave jedinstvenog podatkovnog prostora znanosti u Europe. Ujedno, EOSC je i prvi operativni europski „data space“ u sklopu Europske podatkovne strategije.
Za uspostavu funkcionalne EOSC federacije u narednom periodu, kroz nekoliko faza, uslijedit će pridruživanje drugih nacionalnih i tematskih čvorova, s njihovim uslugama i resursima namijenjenih istraživačima, s fokusom na FAIR podatke. U prvoj, pilot fazi, na sastanku EOSC Tripartite koji će se održati u studenom ove godine biti će izabran manji broj nacionalnih i tematskih čvorova, a između 50-tak kandidata koji su iskazali interes za uspostavom EOSC čvora nalazi se i Srce.
EOSC čvor nudi širok raspon aplikacija i infrastrukturnih usluga, FAIR podatke visoke kvalitete i interoperabilne usluge u pouzdanim i sigurnim okruženjima. Pridruživanjem EOSC federaciji putem čvora, osim profitiranja od ekonomije razmjera (udruživanje resursa, prikupljanje i povezivanje istraživačkih objekata, itd.) osigurava se obogaćivanje virtualnih istraživačkih okruženja, širenje dometa i povezanosti te širenje zajednica istraživača.
Priručnik EOSC federacije sveobuhvatno će se baviti svrhom, strukturom, upravljanjem, arhitekturom i radom EOSC federacije. Tijekom simpozija predstavljena su i provedene inicijalne rasprave prva tri poglavlja te najavljene javne konzultacije koje će trajati do kraja listopada.
Izgradnjom ključnih komponenti nacionalne e-infrastrukture, računalne (prvenstveno superračunala „Supek“ i „Vrančić“) i podatkovne (nacionalna infrastruktura Digitalni akademski arhivi i repozitoriji Dabar, izgradnjom i održavanjem Portala hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak te Inicijativom za Hrvatski oblak za otvorenu znanost (Inicijativa HR-OOZ), koja je rezultat višegodišnjeg rada brojnih dionika sustava znanosti i visokog obrazovanja u području otvorene znanosti u Republici Hrvatskoj, Srce i zajednica su uspostavili temelje za pridruživanje nacionalnog čvora federaciji EOSC.