Započeo novi ravnateljski mandat Ivana Marića

1. 4. 2025.

Srce će nastaviti podržavati akademsku i znanstvenu zajednicu u Republici Hrvatskoj, osiguravajući stabilnost nacionalne e-infrastrukture, kontinuitet rada informacijskih sustava, dostupnost digitalnih usluga te naprednu podršku i obrazovne sadržaje vezane za primjenu digitalnih tehnologija

(Zagreb, 1. travnja 2025.) Danas započinje novi četverogodišnji mandat dosadašnjeg ravnatelja Srca Ivana Marića, koji će trajati do 31. ožujka 2029. godine.

Nakon provedenog javnog natječaja i postupka propisanog Statutom Srca, na temelju predloženog programa razvitka Srca za četverogodišnje razdoblje, Upravno vijeće Sveučilišnog računskog centra predložilo je imenovanje dosadašnjeg ravnatelja Ivana Marića ravnateljem Srca za razdoblje 2025. – 2029. godine. Senat Sveučilišta u Zagrebu, kao osnivač Srca u čijem sastavu Srce djeluje kao javna ustanova, jednoglasnom je odlukom na redovitoj sjednici održanoj 21. siječnja 2025. godine potvrdio prijedlog Upravnog vijeća za imenovanjem Ivana Marića, koji novi ravnateljski mandat započinje 1. travnja 2025. godine.

Reizbor Ivana Marića za razdoblje od 2025. do 2029. godine potvrda je uspješnosti smjera i razvoja kojim je vodio Srce u prethodnom mandatu te povjerenja zajednice s kojom Srce već više od 50 godina kontinuirano gradi zajedničku nacionalnu e-infrastrukturu.

Srce se etabliralo kao važan subjekt i sinonim za nacionalnu e-infrastrukturu sustava znanosti i visokog obrazovanja te nezaobilazan čimbenik njihove digitalne transformacije. U tom smjeru će nastaviti i dalje unaprjeđivati svoje brojne uloge graditelja i pružatelja nacionalne e-infrastrukture i digitalnih usluga za svoj primarni sustav, kao IT centra Sveučilišta u Zagrebu te aktivnog dionika u europskom digitalnom prostoru“, istaknuo je u Planu razvitka Srca za razdoblje od 2025. do 2029. godine ravnatelj Ivan Marić.

Aktivnosti Srca u narednom razdoblju podrazumijevaju nastavak pružanja usluga na razinama (gotovo) svih slojeva e-infrastrukture, unaprjeđivanju kataloga usluga Srca prilagođenog okruženju i zahtjevima prvenstveno sustava znanosti i visokog obrazovanja i Sveučilišta u Zagrebu, uz uvažavanje otvaranja prema javnom sektoru i gospodarstvu. Izgradnja, održavanje i razvoj pojedinih komponenti e-infrastrukture, nezamislivi su bez timova koji ujedno sudjeluju i u osposobljavanju korisnika za korištenje i pružanju potpore korisnicima pri njihovoj upotrebi.

Trenutačni katalog usluga Srca obuhvaća tridesetak javnih usluga, pokrivajući skoro sve slojeve e-infrastrukture, što čini Srce jedinstvenom ustanovom na nacionalnoj razini, ali istovremeno predstavlja i svojevrsni izazov održivosti s obzirom na raspoložive ljudske resurse. U razdoblju realizacije ovog plana rada i razvitka, nastavit će se aktivnosti vezane uz propitivanja aktualnosti usluga koje Srce pruža za ciljane korisničke zajednice, redefiniranje pokazatelja uspješnosti usluga, a sve u cilju fokusiranosti kataloga usluga na ključne potrebe korisnika i pametno raspolaganje resursima. Posebna pažnja bit će posvećena dostupnosti, pouzdanosti i informacijskoj sigurnosti e-infrastrukture i digitalnih usluga te primjeni tehnologija umjetne inteligencije u platformama i informacijskim sustavima koje razvija i održava Srce“, dodao je u Planu ravnatelj Marić.

Nakon što je u prethodnom mandatu uspješno implementirana zajednička nacionalna e-infrastruktura HR-ZOO u narednom razdoblju bit će potrebno obnoviti i prilagoditi kapacitete većeg broja njezinih komponenti i prilagoditi ih novim potrebama, a neke sustave, posebno resurse naprednog računanja i znatnije proširiti te nadograditi novim resursima prilagođenim potrebama novih (i proširenih zajednica), ali i novih tehnologija (umjetna inteligencija).

U području posredničke infrastrukture Srce će i dalje nastaviti s održavanjem sustava AAI@EduHr, kao jedinstvenog i zajedničkog sustava povjerenja i elektroničkih identiteta za pristup svim komponentama e-infrastrukture, a koji je povezan s odgovarajućim europskim infrastrukturama (eduGAIN) te uslugom za roaming pristup mreži – eduroam.

Aktivnosti Srca vezane uz podatkovnu infrastrukturu bit će usmjerene na daljnji razvoj sustava koji služe za pouzdanu pohranu i učinkovitu diseminaciju podataka i informacija, odnosno praćenje životnog ciklusa podataka u istraživanjima i obrazovanju. Okosnicu nacionalne podatkovne infrastrukture i dalje će činiti sljedeći sustavi: Dabar (Digitalni akademski arhivi i repozitoriji), Hrčak (Portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa) i Puh (sustav za dijeljenje istraživačkih podataka i obrazovnih sadržaja).

Istodobno, kao mandatna organizacija u EOSC-u te koordinator Inicijative Hrvatskog oblaka za otvorenu znanost (HR-OOZ), Srce će već započete aktivnosti na uspostavi nacionalnog čvora EOSC-a intenzivirati u predstojećem periodu, a nastavit će i aktivnosti hrvatskog RDA čvora te u suradnji s partnerskim ustanovama raditi na promociji dijeljenja istraživačkih podatka.

Kroz niz započetih aktivnosti, Srce će nastaviti raditi na uspostavi zacrtanog objedinjenog informacijskog sustava znanosti i visokog obrazovanja, kojega su okosnica CroRIS (Informacijski sustav znanosti Republike Hrvatske), ISeVO (Informacijskog sustava evidencija u visokom obrazovanju) i ISPIK (Informacijski sustav pokazatelja i kvalitete). Nastavit će i s razvojem i operativnom brigom o pouzdanosti i sigurnosti ostalih nacionalno važnih informacijskih sustava: Informacijski sustav visokih učilišta (ISVU), Informacijski sustav studentskih prava (ISSP), Informacijski sustav akademskih kartica (ISAK) te Informacijski sustav Registra Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (ISRHKO).

U području digitalnog obrazovanja Srce će dalje razvijati Merlin, najmoderniju i najveću platformu za e-učenje u sustavu znanosti i visokog obrazovanja i povezati ga s drugim sustavima i komponentama e-infrastrukture te promicati i poticati odgovarajuću primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija i e-učenja u akademskoj zajednici i društvu kroz aktivnosti Centra za e-učenje Srca. Uz dugotrajnu posvećenost Srca razvoju e-infrastrukture također se ističe i osiguravanje prilika za unaprjeđenje digitalnih kompetencija kroz održavanje tečajeva, radionica i okupljanja stručne zajednice te daljnje unapređenje nedavno predstavljene nove edukacijske platforme Akademije Srca.

U svom programu ravnatelj Marić posebno je istaknuo:Budućnost donosi niz izazova i prilika za znanstvenu djelatnost i visoko obrazovanje – primjena umjetne inteligencije, kibernetička sigurnost, potreba za jačanjem institucijske otpornosti, globalne nesigurnosti, društvene promjene, samo su neke od njih. U realizaciji ovih i drugih prilika, nužno je s jedne strane posjedovati široki spektar kvalitetnih kadrova u Srcu, talente koji omogućuju sposobnost prepoznavanja nadolazećih tehnologija i njihovu brzu implementaciju u postojećim sustavima i digitalnim uslugama ili kreiranje novih usluga, a s druge strane stvoriti tolerantno poslovno okruženje koje to omogućuje. Motivirani i kompetentni zaposlenici su ključ uspjeha Srca. U predstojećem razdoblju nastavit ćemo aktivnosti na dodatnim edukacijama zaposlenika i prilagodbi modela nagrađivanja zaposlenika temeljenog na radnom učinku i novim zakonskim okvirima“, te zaključio: „nizom aktivnosti na implementaciji novih tehnologija u portfelj usluga, Srce će nastaviti podržavati akademsku i znanstvenu zajednicu u Republici Hrvatskoj, posebno Sveučilište u Zagrebu, osiguravajući stabilnost e-infrastrukture, kontinuitet rada informacijskih sustava, dostupnost digitalnih usluga te naprednu podršku i obrazovne sadržaje vezane za primjenu digitalnih tehnologija.“

Ivan Marić u Srcu je od 1990. godine i od tada je, osim obnašanja funkcije ravnatelja u prvom mandatu od 2021. godine, više od 20 godina proveo u ulozi tehničkog direktora i zamjenika ravnatelja Srca. Vodio je niz strateških nacionalnih projekata od kojih su neki najpoznatiji povezivanje Hrvatske na internet i izgradnja nacionalne akademske i istraživačke mreže. Vodio je i strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak kojim je izgrađena nova generacija e-infrastrukture za potrebe akademske i istraživačke zajednice u Hrvatskoj i pušteno u rad najjače superračunalo u Hrvatskoj „Supek“.

Životopis Ivana Marića  i Plan rada i razvitka Srca za razdoblje 2025. – 2029. dostupni su na javnom webu Srca.

Press materijali