Cilj projekta: Projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) ima za cilj izgradnju računalnog i podatkovnog oblaka koji će biti temeljna sastavnica nacionalne istraživačke i inovacijske e-infrastrukture s namjerom da se znanstvenoj i akademskoj zajednici u potpunosti dugoročno osiguraju napredni računalni i spremišni resursi te mrežna povezanost nužni za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav RH.
Početak projekta: 1. srpnja 2017. godine.
Završetak projekta: 1. svibnja 2023. godine.
Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) zajednička je nacionalna e-infrastruktura za znanost i obrazovanje koja svakom znanstveniku, istraživaču ili nastavniku nudi fleksibilno okruženje za suradnju, mogućnost prijenosa, pohranu i obradu velikih količina podataka uz specijaliziranu podršku prilikom uporabe naprednih informacijskih tehnologija.
Cilj projekta Znanstveno i tehnologijsko predviđanje (ZTP) je stvaranje koherentnog i cjelovitog sustava za određivanje prioriteta za politike istraživanja, razvoja i inovacija u hrvatskom znanstvenom prostoru:
- uspostavom zakonskog okvira
- kreiranjem Informacijskog sustava o hrvatskoj znanstvenoj djelatnosti CroRIS
- provedbom aktivnosti znanstvenog i tehnologijskog mapiranja i predviđanja.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) provodi ovaj strateški projekt u suradnji sa Sveučilišnim računskim centrom Sveučilišta u Zagrebu (Srce).
Početak projekta: 1. prosinca 2017. godine.
Završetak projekta: 31. srpnja 2023. godine.
Srce je zaduženo za izvedbu drugog elementa projekta ZTP-a, izradu CroRIS-a, kojim će akademska i istraživačka zajednica RH dobiti jedinstven, integriran i interoperabilan sustav svih relevantnih informacija o hrvatskoj znanstvenoj djelatnosti.
Cilj projekta EOSC Future daljnji je razvoj EOSC-ova portala kroz integraciju, konsolidaciju i povezivanje e-infrastruktura, istraživačke zajednice i inicijativa u otvoreni oblak. Inovacijski potencijal budućeg EOSC-a leži u omogućavanju interdisciplinarnosti i međusektorske suradnje, stoga projekt dohvaća širok spektar dionika iz različitih domena, iz različitih znanstvenih disciplina, donositelje politika i regulativa, pružatelje infrastruktura i povezanih usluga.
Početak projekta: 1. travnja 2021. godine.
Završetak projekta: 31. ožujka 2024. godine.
Srce u projektu sudjeluje kao povezana treća strana organizacije EGI vodeći brigu o EOSC-ovim središnjim servisima korištenjem sustava ARGO za mrežni nadzor EOSC-ovih servisa, slanje obavijesti u slučaju incidenata te izvještavanje o dostupnosti i pouzdanosti rada servisa.
Cilj projekta: Projekt EGI Advanced Computing for European Open Science Cloud (EGI-ACE) ima za cilj osnažiti istraživače iz 20 različitih znanstvenih disciplina za prekograničnu suradnju u podatkovno intenzivnim istraživanjima putem besplatnih usluga na EOSC-ovoj računskoj platformi. Platforma izgrađena na EGI infrastrukturi, najvećoj distribuiranoj računalnoj infrastrukturi za istraživanje, udružuje napredne računalne i spremišne resurse u oblaku, PaaS usluge i podatkovni prostor s analitičkim alatima te omogućava federalni pristup uslugama. Platforma je dizajnirana za isporuku 82 milijuna procesorskih (CPU) sati i 45 petabajta podatkovnog prometa mjesečno.
Početak projekta: 1. siječnja 2021. godine.
Završetak projekta: 30. lipnja 2023. godine.
Projektna aktivnost u kojoj sudjeluje Srce i partnerske ustanove GRNET i CNRS je izgradnja, unapređenje i održavanje sustava ARGO za mrežni nadzor servisa, slanje obavijesti u slučaju incidenata te izvještavanje o dostupnosti i pouzdanosti rada servisa.
Cilj projekta National Initiatives for Open Science in Europe (NI4OS-Europe) jest podržati koordinaciju, konvergenciju i federaciju nacionalnih i(li) tematskih inicijativa za otvorene istraživačke podatke i usluge inicijative EOSC (engl. European Open Science Cloud) razvojem odgovarajućih zajedničkih alata i mehanizama. S jedne strane, cilj je podržati postupno usklađivanje politika i praksi nacionalnih i/ili tematskih inicijativa relevantnih za EOSC sa standardima EOSC-a, a s druge strane omogućiti otvoreni pristup nekomercijalnim uslugama putem portala EOSC-a.
Početak projekta: 1. rujna 2019. godine.
Završetak projekta: 28. veljače 2023. godine.
Tijekom projekta Srce aktivno pruža podršku istraživačkoj zajednici u prihvaćanju i korištenju usluga EOSC-a, u primjeni FAIR principa i integraciji nacionalnih repozitorija. Srce je ovim projektom prikupilo znanja i doprinijelo u okupljanju brojnih dionika sustava znanosti i visokog obrazovanja u području otvorene znanosti u nacionalnu inicijativu za oblak otvorene znanosti (HR-OOZ).
Cilj projekta: Savezu deset europskih sveučilišta, među kojima je i Sveučilište u Zagrebu, dodijeljena je inicijalna potpora za razvoj Europskoga sveučilišta postindustrijskih gradova – the European University of Post-Industrial Cities (UNIC). Stvaranje novog europskog sveučilišta u okviru Europskog prostora obrazovanja bitno će povećati mobilnost i uključenost studenata te pridonijeti stvaranju oglednog modela uključivog obrazovanja usmjerenog na rješavanje problema postindustrijskih gradova i sve raznolikijeg europskog društva.
Početak projekta: 1. listopada 2020. godine.
Završetak projekta: 30. rujna 2023. godine.
Srce u projektu sudjeluje u izradi zajedničkog informacijskog sustava, virtualnog kampusa, koji će podržavati nesmetanu mobilnost studenata i profesora unutar saveza UNIC. U projektu sudjeluje u ulozi povezane treće ugovorne strane (engl. linked third party) kao jedna od sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.
Cilj projekta European Digital Student Service Infrastructure – Level 2 (EDSSI 2) jest uspostava virtualne studentske iskaznice i razvoj arhitekture koja će omogućiti njeno korištenje uz uporabu europskog studentskog identifikatora (ESI) kako bi se olakšala, pojednostavila i povećala kvaliteta mobilnosti studenata. Projekt EDSSI 2 proširit će platformu osnovnih digitalnih usluga za mobilnost studenata, uspostavljenu u sklopu projekta EDSSI (European Digital Student Service Infrastructure), koja omogućava sigurnu i nesmetanu razmjenu podataka među visokim učilištima diljem Europe.
Početak projekta: 1. rujna 2021. godine.
Završetak projekta: 31. kolovoza 2023. godine.
Srce u ulozi partnera na projektu sudjeluje u razvoju arhitekture, testiranju i uvođenju novih značajki platforme osnovnih digitalnih usluga za mobilnost studenata.
Cilj projekta Time to Become Digital in Law (DIGinLaw) jest unaprijediti upotrebu digitalnih tehnologija u visokom obrazovanju u području prava. Projektni partneri su visokoobrazovne institucije svjesne koliko snažno digitalizacija utječe na znanost, prijenos znanja i društvo općenito te dijele viziju razvoja pravnog obrazovanja temeljenu na digitalnoj tehnologiji, koja omogućava razvoj naprednih standarda digitalnih kompetencija i doprinosi europskom tržištu rada stvaranjem pravnih stručnjaka s visokorazvijenim digitalnim vještinama i kompetencijama.
Početak projekta: 1. travnja 2021. godine.
Završetak projekta: 30. rujna 2023. godine.
Srce u ulozi partnera ovom projektu doprinosi svojom ekspertizom u području e-učenja i implementacije digitalnih tehnologija u obrazovni proces, a provodi i obrazovne aktivnosti za nastavnike i studente za rad u digitalnom okruženju te pruža podršku nastavnicima s partnerskih ustanova u pripremi MOOC-ova (Massive Open Online Courses).
Cilj projekta: Projekt Digital Education for Crisis Situations: Times when there is no alternative (DECriS) ima za cilj stvoriti okvir za pravilno usvajanje otvorenih obrazovnih sadržaja (Open Educational Resources) općenito, a posebno u kriznim situacijama. Projekt ima nekoliko specifičnih istraživačkih ciljeva čija se realizacija temelji na primjeni inovativnih digitalnih tehnologija, usavršavanju digitalnih kompetencija, razvoju inovativnih kurikuluma i obrazovnih metoda te ostvarivanju međunarodne suradnje.
Početak projekta: 1. ožujka 2021. godine.
Završetak projekta: 30. lipnja 2023. godine.
Višegodišnjim iskustvom u području e-učenja i primjeni digitalnih tehnologija u obrazovanju te iskustvima stečenim u pandemiji Srce sudjeluje kao partner i daje doprinos u svim projektnim aktivnostima.