Na ovogodišnjoj konferenciji DEI 20205 sudjelovalo je 18 izlagača sa svojim posterima koji su bili izloženi tijekom oba dana konferencije. Sažetci postera bili su predstavljeni u 3-minutnim prezentacijama u programu. Za 101. broj Novosti odabrali smo tri postera koje smo podrobnije predstavili: poster „Kemijska sudbina lijekova in silico“, „Mapa hrvatskih znanstvenika − potencijal znanstvene dijaspore“ i „DigiArcheoSpace: Razvoj edukativnih modula za digitalnu arheologiju u visokom obrazovanju“.
Poster-prezentacije su na konferenciji potaknule veliko zanimanje, a više o njima možete naći u Srce novostima.
Poster „Kemijska sudbina lijekova in silico“ predstavlja primjer projekta kako se alati i računalne tehnologije odnosno infrastrukturna okolina za računarstvo visokih performansi mogu uspješno koristiti za predviđanje i tumačenje kemijskih procesa koji su relevantni za okoliš, medicinu i društvo.
Poster „Mapa hrvatskih znanstvenika − potencijal znanstvene dijaspore“ bavio se hrvatskom znanstvenom zajednicom koja je slabo i nedovoljno povezana, i u Hrvatskoj i u inozemstvu. Izostanak baze podataka hrvatskih istraživača u različitim znanstvenim i geografskim područjima u svijetu utječe na prilike za suradnju, nove projekte, dijeljenje znanja, interdisciplinarnost, kao i na karijerne prilike, što su ključni aspekti znanstvenog napretka i inovacija.Udruga Penkala pokrenula je projekt „Mape hrvatskih znanstvenika“, jedinstvene platforme koja mapira hrvatske istraživače diljem svijeta. Platforma omogućuje registraciju istraživača, pregledavanje njihovih profila i povezivanje prema područjima znanosti, institucijama i državama.
Poster „DigiArcheoSpace: Razvoj edukativnih modula za digitalnu arheologiju u visokom obrazovanju“ predstavio nam je međunarodni Erasmus+ projekt DigiArcheoSpace, koji okuplja partnere iz institucija u Bugarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Turskoj i Hrvatskoj. Projekt je osmišljen kao odgovor na potrebu za inovacijama u visokoškolskom obrazovanju pružajući alate i metode za dokumentaciju i prezentaciju kulturne baštine u digitalnoj arheologiji.
Poster-prezentacije možete naći na webu konferencije. Objavljeni su prema abecednom redu naslova, a snimke prezentacija su podijeljene na prvi dan i drugi dan.
Srce podržava bespapirno poslovanje te vas pozivamo da se pretplatite na digitalno izdanje