Izdvajamo iz SN97: Resursi Srca u službi napredne znanosti

25. 6. 2024.

Srce svoje sustave i digitalne usluge izgrađuje u skladu s potrebama zajednice od samog svog osnutka. Znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković stalni su korisnici brojnih resursa i digitalnih usluga koje Srce pruža.

U ovom broju Srce novosti predstavljamo vam grupu znanstvenika predvođenu s prof. dr. sc. Ivom Tolić, koja u svom radu koristi sustav Srca Pohrana i upravljanje podacima − Puh. Puh je sustav kojim Srce korisnicima iz akademske i znanstvene zajednice omogućava pouzdano pohranjivanje i dijeljenje datoteka na spremišnim sustavima Srca.

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković koriste sustav Puh za pohranu velikih količina podataka dobivenih na dvama istraživačkim projektima, pri čemu je procjena da će u razdoblju od tri do pet godina biti prikupljeno i između jedan i dva petabajta podataka.

Na stranicama 26 i 27 u 97. broju Srce novosti saznajte o kojim je projektima riječ i na koji su način prof. dr. sc. Iva Tolić i njeni suradnici koristili sustav Puh.