Danas su proglašeni pobjednici AI4Health.Cro inovacijskog natjecanja koji su u okviru natjecanja razvili prototip aplikacije koja uz pomoć AI prepoznaje potencijalno kancerogene lezije na mamografskim snimkama. Prvo mjesto osvojio je tim JMM koji čine Marko Domagoj Benković, Jakov Rukavina i Mario Tropčić. Drugo mjesto osvojio je tim BreastFriends koji čine Tomislav Blažeka, Dorotea Jalušić, Nikolina Kosanović i Borna Jelić, dok je treće mjesto osvojio tim Kronos: Matej Crnković, Jan Ðurinec i Mihovil Stručić.
Sveučilišni računski centar (Srce) pružio je ključnu računalnu infrastrukturu i tehničku podršku potrebnu za provođenje AI4Health.Cro Challenga, natjecanja koje je organizirao Europski digitalni inovacijski centar za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu (EDIH AI4Health.Cro). Natjecanje je trajalo od 7. veljače do 26. ožujka 2025., i bilo usmjereno na razvoj cjelovitog rješenja temeljenog na metodama umjetne inteligencije za poboljšanje dijagnostike raka dojke, s ciljem podrške liječnicima i radiolozima u ranom otkrivanju bolesti.
Naime, rak dojke najčešći je maligni tumor među ženama i godišnje odnosi više od 670.000 života. Rana dijagnostika, osobito putem nacionalnih programa mamografskih probira, ključna je za spašavanje života. Međutim, zdravstveni sustavi suočeni su s izazovima poput sve većeg broja slika za analizu i nedostatka stručnog kadra. Umjetna inteligencija u tom kontekstu nudi značajan potencijal za rasterećenje sustava i povećanje dostupnosti dijagnostike.
Srce je u okviru provedbe ovog natječaja osiguralo potrebne napredne računalne resurse za učinkovito treniranje modela umjetne inteligencije, a stručnjaci Srca su natjecateljima svakodnevno pružali specijaliziranu podršku prilikom korištenja resursa Srca. Za tu svrhu pripremljen je radni stroj temeljen na procesoru AMD EPYC 7713, opremljen s 512 GB radne memorije i četiri NVIDIA A100 grafičke kartice. Svaka A100 jedinica dodatno je podijeljena korištenjem NVIDIA Multi-Instance GPU (MIG) tehnologije, čime je omogućeno korištenje ukupno osam izoliranih GPU instanci (3g.20gb MIG).
Ovakva konfiguracija omogućila je da više timova paralelno koristi jedan fizički stroj, bez međusobnog utjecaja na performanse ili sigurnost. Svakom timu bilo je dodijeljeno 8 CPU jezgri, jedna MIG instanca, 60 GB radne memorije te 600 GB lokalnog spremišta, a pristup resursima bio je strogo ograničen unutar sigurnog okruženja.
Timovi su za doradu svojih modela koristili stvarne medicinske podatke prikupljene u hrvatskim bolnicama koje im je pripremio Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ). Za potrebe rada s osjetljivim podatcima aktivirano je sigurno programsko okruženje (Secure Programming Environment – SPE), koje je implementirano na računalnim resursima "Vrančić". SPE je bio izoliran od internetske mreže, čime se osigurala visoka razina zaštite podataka i spriječila mogućnost njihovog kopiranja ili neautoriziranog pristupa.
Osim infrastrukture i podrške, Srce je aktivno sudjelovalo i u razvoju prilagođenog rješenja za evaluaciju modela koje su razvijali natjecateljski timovi. Ovo evaluacijsko rješenje bilo je ključno za objektivnu i standardiziranu procjenu uspješnosti modela na stvarnim medicinskim podatcima, čime je dodatno osigurana transparentnost i pravednost natjecanja.
U natjecanju je sudjelovalo 14 iskusnih timova sastavljenih od stručnjaka iz područja računalne znanosti, umjetne inteligencije i zdravstva, a obrađeno je ukupno 28 tisuća mamografskih slika te više od 150 GB podataka. Natjecanje je bilo podijeljeno u dva dijela: u prvom dijelu timovi su analizirali javno dostupne skupove podataka i razvijali vlastite AI modele za detekciju raka dojke, dok su u drugom dijelu radili sa osjetljivim podacima.