Na Fakultetu organizacije i informatike predstavljene usluge Srca za istraživače

12. 7. 2024.

Stručnjaci Srca održali su 11. srpnja na Fakultetu organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu predavanje pod nazivom „Usluge Srca za istraživače“ i radionicu „Pristup i korištenje resursa Supek i Vrančić“ u okviru internog projekta „Time 4 Science“ koji čini niz pozvanih znanstvenih predavanja i radionica eminentnih istraživača iz Hrvatske i svijeta s ciljem povećanja istraživačkih i znanstvenih potencijala djelatnika ove ustanove.

U okviru predavanja „Usluge Srca za istraživače“ predstavljen je dio kataloga usluga Srca koje prate životni ciklus istraživačkih podataka te time pružaju cjelovitu podršku provedbi istraživanja. Radi se o uslugama koje istraživačima i znanstvenicima pomažu prilikom planiranja, prikupljanja, obrade, analize, pohrane, dijeljenja i ponovnog korištenja podataka.

Predstojnik sektora za upravljanje podacima Draženko Celjak predstavio je sudionicima podatkovnu infrastrukturu i podatkovne usluge Srca - Puh, Dabar i Hrčak. Usluga Puh omogućava istraživačima i znanstvenicima pouzdano pohranjivanje i dijeljenje datoteka na spremišnim sustavima Srca. Usluga Dabar omogućava jednostavnu uspostavu i održavanje pouzdanih i interoperabilnih institucijskih i tematskih repozitorija. Portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak središnji je portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima.

O usluzi Napredno računanje koja osigurava računalne sustave i okruženja za obradu i analizu podataka govorio je Emir Imamagić, predstojnik Sektora za napredno računanje. U svom  izlaganju korisnicima je predstavio napredne IKT resurse Srca superračunalo „Supek“, resurs za računanje u oblaku „Vrančić“, platforme Jupyter i Galaxy, kao i specijaliziranu podršku e-znanstvenika Srca za provođenje zahtjevnih računanja.

Informacijsku podršku sustavu znanosti Republike Hrvatske predstavila je Petra Udovičić. Ova usluga temelji se na Informacijskom sustavu znanosti RH – CroRIS. U ovom izlaganju predstavljeni su moduli CroRIS-a, kao i sve evidencije koje on obuhvaća. Najviše interesa među okupljenim sudionicima izazvala je tema kako pojedini znanstvenici trebaju unositi podatke u CroRIS, a koje se odnose na publikacije, projekte, opremu i usluge.

Za zainteresirane polaznike održana je i radionica „Pristup i korištenje resursa 'Supek' i 'Vrančić'“. U okviru ove radionice, voditelji Emir Imamagić i Kristijan Mrkalj polaznike su upoznali s osnovnim konceptima naprednog računanja, te načinu korištenja resursa Srca za napredno računanje – superračunalom „Supek“, resursom za računanje u oblaku „Vrančić“ te platformom za interaktivno računanje Jupyter.