Projekti Hrvatske zaklade za znanost bili su među najvećim korisnicima naprednih računalnih resursa Srca u 2023.
(Zagreb, 10. listopada 2024.) Istraživanje i inovacije pokretač su zelene i digitalne transformacije, ujedno i temelj za rješavanje ključnih globalnih izazova poput klimatskih promjena, održivog prometa i obnovljivih izvora energije. Pri tome je ključna suradnja između organizacija koje financiraju istraživanja, kao što je to Hrvatska zaklada za znanost, i organizacija poput Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu koje znanstvenicima i istraživačima omogućavaju rad stavljajući im na raspolaganje infrastrukturu i podršku za razvoj vještina i kompetencija.
Da bismo naglasili dobrobiti ove suradnje i što ona znači za sustav znanosti, organiziran je posjet voditelja i suradnika na projektima koje financira Hrvatska zaklada za znanost podatkovnom centru Srca. Okupljene sudionike, prigodnim govorima pozdravili su upravitelj Hrvatske zaklade za znanost prof. dr. sc. Ozren Polašek i ravnatelj Srca Ivan Marić, a u posjetu su sudjelovali neki od vodećih hrvatskih znanstvenika dr. sc. Tanja Šegvić Bubić i Luka Žuvić s Instituta za oceanografiju i ribarstvo, prof. dr. sc. Mihael Makek i prof. dr. sc. Ivo Batistić s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Josip Stipčević s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Robert Vianello i dr. sc. Ivor Lončarić s Instituta Ruđer Bošković te prof. dr. sc. Janoš Terzić s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
„Suradnja Srca i Hrvatske zaklade za znanost značajna je pogotovo zbog činjenice da sve veći broj istraživačkih projekata koje financira Hrvatska zaklada za znanost za svoju provedbu koristi napredne računalne resurse, bilo da se bave klimatologijom, seizmologijom, razvojem novih lijekova ili pak strojnim učenjem. To nas ne iznenađuje s obzirom na velike količine podataka koji se generiraju tijekom tih projekata, a koje je potrebno obraditi u što je moguće kraćem vremenu te provesti potrebne izračune, modele i simulacije. S ponosom ističemo kako su protekle godine projekti koje je financirala Zaklada ostvarili više od 40 % ukupnog iskorištenja CPU resursa te više od 80 % ukupnog iskorištenja GPU resursa na superračunalu „Supek“ i računalnom klasteru „Padobran“. A nedavnom integracijom baze projekata Zaklade i Informacijskog sustava znanosti RH – CroRIS dodatno smo pojednostavili korištenje naših resursa za korisnike projekata Zaklade“, istaknuo je ravnatelj Srca Ivan Marić.
Upravitelj Zaklade prof. dr. sc. Ozren Polašek je pritom dodao: „Digitalni resursi i usluge koje Srce pruža znanstvenoj zajednici već dugi niz godina omogućavaju provedbu istraživanja i nužan su i neophodan sastojak današnje znanosti. Svojim katalogom usluga Srce pokriva velik dio istraživačkog ciklusa, a posebno mjesto u tome čini znanstveno računanje koje zahvaljujući novim resursima omogućava brzu obradu podataka, te uvelike skraćuje trajanje tog ciklusa. Milijuni CPU i GPU sati koje su projektima HRZZ-a dali superračunalo „Supek“, klaster Isabella i drugi resursi Srca od neprocjenjive su vrijednosti te ovim putem u ime Zaklade i u ime svih znanstvenika želim zahvaliti Srcu i nadam se nastavku uspješne suradnje naše dvije ustanove na dobrobit znanstvene zajednice RH.“
Koristeći resurse Srca, znanstveni ne moraju više brinuti o nabavi i održavanju skupe opreme kao niti o znanstvenim aplikacijama za napredno računanje. Srce im pruža podršku e-znanstvenika koji korisnike usmjeravaju na najprikladniji resurs, prilagođavaju radnu okolinu, pomažu pri izvođenju aplikacija na naprednim resursima Srca i optimiziraju rad, ali i uspostavljaju nove i održavaju stare znanstvene aplikacije na istima. Na taj način se znanstvenici mogu fokusirati na ono što rade najbolje – znanost.
Osim naprednih računalnih resursa, Srce hrvatskim znanstvenicima na raspolaganje stavlja i brojne usluge koje im pomažu tijekom cjelokupnog ciklusa istraživanja, od planiranja, prikupljanja, obrade, analize, pohrane, pa do dijeljenja i ponovnog korištenja podataka. Uz superračunalo „Supek“ i resurs za napredno računanje „Vrančić“ te niz specijaliziranih platformi kao što su Galaxy, Jupyter i računalni klaster Padobran, tu su i podatkovne usluge Srca - Puh za pohranu i dijeljenje podataka tijekom provođenja istraživanja te Dabar za uspostavu digitalnih akademskih arhiva i repozitorija za dugotrajnu pohranu i dijeljenje podataka po principu otvorenog pristupa. Važnu ulogu u ekosustavu koji Srce pruža hrvatskoj znanstvenoj zajednici ima i Informacijski sustav znanosti u Hrvatskoj – CroRIS koji sadrži pouzdane informacije o ustanovama, istraživačima, projektima, publikacijama i opremi. Upravo koristeći CroRIS, aplikacija za pristup usluzi Napredno računanje omogućava transparentno izvještavanje o korištenju vrijednih računalnih resursa te jednostavno povezivanje s rezultatima ostvarenim temeljem korištenja usluge.
Pored svega navedenoga, Srce je nedavno pokrenulo i edukacijsku platformu Akademiju Srca koja sadrži specijalizirane programe za znanstvenike. Paketi namijenjeni znanstvenicima omogućuju im unapređenje digitalnih vještina potrebnih za provođenje zahtjevnih istraživanja i obradu podataka te lakše korištenje resursa Srca.
Press materijali