Predstavnici vodećih ustanova sustava znanosti i visokog obrazovanja Latvije u posjetu Srcu

3. 10. 2024.

Srce je ugostilo delegaciju vodećih ustanova sustava znanosti i visokog obrazovanja Latvije. Delegaciju čine predstavnici Ministarstva obrazovanja i znanosti Latvije, Sveučilišta u Latviji, Tehničkog sveučilišta u Rigi, Latvijskog sveučilišta prirodnih znanosti i tehnologija, Sveučilišta Stradiņš u Rigi te ustanove Higher Education and Science IT shared service centre koju su ova sveučilišta osnovala s ciljem da podrži razvoj visokoškolskih i znanstvenih ustanova Latvije pružanjem IKT usluga akademskoj zajednici. Latvijska delegacija u posjetu je Srcu od 2. do 4. listopada s fokusom na razmjenu iskustava i dobrih praksi te upoznavanje s nacionalnom e-infrastrukturom Republike Hrvatske u svrhu planiranja daljnjeg razvoja latvijskog sustava znanosti i visokog obrazovanja.

Trodnevni program susreta otvorio je ravnatelj Srca Ivan Marić predstavljanjem nacionalnih e-infrastruktura, te ključnih usluga koje Srce pruža te inicijativa koje predvodi budući da nacionalne infrastrukture koje je Srce izgradilo omogućavaju primjenu novih i naprednih tehnologija cjelokupnoj akademskoj i znanstvenoj zajednici. Poseban interes sudionika iskazan je za informacijske sustave koje Srce kontinuirano razvija za potrebe sustava znanosti i visokog obrazovanja, proces digitalizacije visokog obrazovanja te uspostavu digitalnih diploma, a čije predstavljanje u okviru programa posjeta ove delegacije vodi pomoćnik ravnatelja Srca dr. sc. Ognjen Orel s timom stručnjaka Srca, predstavnicima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te CARNET-a kako bi sudionicima bio predstavljen proces digitalizacije visokog obrazovanja u cijelosti.

Posjetom predstavnika vodećih ustanova sustava znanosti i visokog obrazovanja Latvije potvrđena je međunarodna prepoznatost rada Srca i usluga koje pruža akademskoj i znanstvenoj zajednici kako Republike Hrvatske tako i mnogo šire kroz brojne međunarodne projekte u kojima aktivno sudjeluje.