Srce predstavilo iskustva i planove vezane uz Open Journal Systems

5. 11. 2024.

U srijedu, 30. listopada 2024., putem platforme Zoom održana je regionalna radionica za urednike i izdavače časopisa u otvorenom pristupu, s temom “Open Journal Systems: iskustva i preporuke”. Radionica je organizirana u okviru projekata DIAMAS i CRAFT-OA, uz podršku Hrvatske udruge za znanstvenu komunikaciju ZNAK.

Radionica je uključivala izlaganja stručnjaka iz Hrvatske, Srbije i Slovenije, koji su podijelili svoja iskustva u radu s OJS-om. Draženko Celjak, predstojnik Sektora za upravljanje podacima Srca, predstavio je Portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak te alat OJS čije korištenje Srce osigurava u okviru usluge Hrčak od 2009. godine. Taj alat trenutno aktivno koristi više od 50 časopisa za upravljanje procesom uređivanja časopisa od zaprimanja radova, preko recenziranja i lekture do njihove objave.

Izlaganje je obuhvatilo i aktivnosti na projektu CRAFT-OA, u kojem Srce sudjeluje, a čiji će rezultati unaprijediti tehnološku i organizacijsku infrastrukturu za časopise u dijamantnom otvorenom pristupu što uključuje i značajna unaprjeđenja alata OJS kojeg koristi sve više takvih časopisa.

Također, predstavljena je i usluga JATS XML Converter Service kojom Srce urednicima europskih znanstvenih časopisa omogućava jednostavnu i besplatnu konverziju radova u strojno čitljiv format JATS XML.

Radionica je izazvala velik interes urednika, izdavača i informacijskih stručnjaka iz Hrvatske i susjednih zemalja okupivši više od 200 sudionika koji su se aktivno uključili u raspravu sa svojim iskustvima i pitanjima. Dugogodišnja iskustva Srca u podršci naprednom znanstvenom izdavaštvu kroz Hrčak i OJS uvelike su doprinijela raspravi o izazovima rada u OJS-u, održavanju multi-journal instance, migraciji podataka i nadogradnji na nove verzije. Sudionici iz susjednih zemalja pokazali su poseban interes za korištenje usluge JATS XML Converter Service.
Radionica je potvrdila važnu ulogu OJS-a u razvoju infrastrukture za znanstveno izdavaštvo u otvorenom pristupu, što potvrđuje i činjenica da ovaj sustav koristi više od 44.000 časopisa diljem svijeta.