Konferenciju „EOSC Lustrum: 5 years of EOSC developments – All about everything (loosely based on Shakespeare)" organizirala je Sveučilišna knjižnica u Beču povodom obilježavanja pete godišnjice izgradnje Europskog oblaka za otvorenu znanost (EOSC), a održala se 19. listopada. Naziv konferencije dolazi od latinskog glagola luere - period od pet godina nakon kojeg se provodio popis stanovništva i nakon kojeg započinje novo razdoblje, i na slikoviti način odražava cilj konferencije.
Sudionici su tijekom konferencije raspravljali o perspektivama, prilikama i izazovima koji nastaju prilikom korištenja podataka u znanosti i istraživanjima u Europi, s fokusom na međunarodnu dimenziju. Dosadašnja iskustva, nove ideje i mišljenja razmjenjivala su se u tematskim sesijama, dok je Srce, kao mandatna organizacija Republike Hrvatske članica Udruženja EOSC od samog osnivanja, u sklopu sesije „EOSC doers“ predstavilo tijek nastajanja Hrvatskog oblaka za otvorenu znanost (HR-OOZ).
Kao zaključak događanja pripremljena je izjava o budućnosti EOSC-a, koja naglašava da su EOSC deklaracijom iz 2017. godine napravljeni važni koraci prema uključivosti i transparentnosti u znanosti. Također je naglašena važnost dostupnosti i dijeljenja podataka te interdisciplinarne suradnje svih dionika uključenih u znanost.
Kako bi se osigurala daljnja brza i efikasna implementacija EOSC-a, predložen je pristup koji uključuje tri faze. U prvoj fazi, „FAIR za digitalne objekte“ (FAIR Digital Objects), s naglaskom na usklađivanje digitalnih objekata s FAIR načelima, omogućit će se uključivanje postojećih (legacy) podataka u EOSC. U drugoj bi se fazi, „FAIR za ljude“ (FAIR for Humans), obratilo pozornost na važnost metapodataka. Treća faza, „FAIR za strojeve“ (FAIR for machines), stavlja naglasak na omogućavanje automatiziranih i podatkovno upravljanih procesa.
Očekuje se da će svi javno financirani podaci biti uključeni u EOSC najkasnije do 2027. godine.