European Open Science Cloud (EOSC)

Uspostava EOSC-a

Europski oblak za otvorenu znanost (engl. European Open Science Cloud, EOSC) inicijativa je Europske komisije da razvojem istraživačkih infrastruktura i objedinjavanjem usluga podrži razvoj otvorene znanosti i inovacija, a time europskim znanstvenicima osigura mogućnost korištenja svih prednosti podatkovno utemeljene znanosti, nudeći virtualno okruženje s besplatnim, otvorenim uslugama za pohranu podataka, upravljanje, analizu i ponovnu uporabu u svim znanstvenim područjima. Vizija EOSC-a predstavljena je 2015. godine, a službeno je pokrenut u studenom 2018. godine s pristupom početnim uslugama putem EOSC portala. Podržavajući politiku otvorene znanosti EU i Europsku strategiju za podatke, EOSC predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u razvoju europske znanosti. Njime Europska komisija promovira procese koji potiču otvorena, javno dostupna i iskoristiva znanstvena postignuća čiji je cilj da znanost koju financira bude okrenuta ka razvoju društva kako bi se odgovorilo društvenim izazovima s kojima se Europa suočava.

Udruženje EOSC

Dvije godine od službenog pokretanja inicijative Europskog oblaka za otvorenu znanost, u srpnju 2020. godine osnovano je Udruženje EOSC. Osnivačka skupština održala se u prosincu 2020. godine kada je u punopravno članstvo primljeno 142 članice te 49 članica u statusu promatrača. Od navedenih, 21 članica predstavlja mandatne organizacije. Od samog osnutka Udruženja EOSC, među punopravnim članicama je i Srce kao mandatna organizacija Republike Hrvatske. 

Europsko partnerstvo za EOSC

Europska komisija u lipnju 2021. godine potpisala je Memorandum o razumijevanju s Udruženjem EOSC kojim je započelo Europsko partnerstvo za Europski oblak za otvorenu znanost. Pokrenuto je ukupno 11 europskih partnerstava 2021. godine koja predstavljaju novu generaciju ambicioznih partnerstava usmjerenih na potporu ciljevima politike EU-a s naglaskom na otvorenu znanost na razini cijelog programa Obzor Europa.

Cilj Europskog partnerstva za EOSC je do 2030. stvoriti otvoreno i pouzdano virtualno okruženje kako bi se za oko 2 milijuna europskih istraživača omogućilo korištenje svih prednosti podatkovno utemeljene znanosti, nudeći virtualno okruženje s besplatnim, otvorenim uslugama za pohranu podataka, upravljanje, analizu i ponovnu uporabu u svim znanstvenim područjima.

Europska komisija podržava politiku otvorene znanosti koja gradi povjerenje u digitalno otvoren i kompaktan proces istraživanja ne samo za znanstvenike, već i za društvo u cjelini. Upravo EOSC pruža infrastrukturu koja to omogućava čime nastoji transformirati europsku znanost.

Tripartitno upravljanje EOSC-a

Tripartitno upravljanje EOSC-om koncept je strateške koordinacije između EU-a koju predstavlja Komisija, Udruženja EOSC i država članica i pridruženih zemalja uključenih u Upravni odbor EOSC-a u svrhu financiranja i podrške provedbi EOSC okruženja u Europi, unaprjeđujući sustav otvorene znanosti i usklađivanje nacionalnih politika s politikama EU-a radi poboljšanja implementacije FAIR načela. Tripartitno upravljanje osigurava dijalog i stratešku koordinaciju ciljeva provedbe politike EOSC-a i razvoja Europskog istraživačkog prostora (ERA).

Strateški plan istraživanja i inovacija EOSC-a (SRIA)

Razvojem EOSC-a upravlja Strateški plan istraživanja i inovacija EOSC-a (SRIA) koji uključuje detaljan Višegodišnji radni plan (MAR) u kojem su identificirani i opisani glavni prioriteti provedbe. Višegodišnji radni plan i Strateški plan istraživanja i inovacija u nadležnosti su Europske komisije i članica Udruženja EOSC.  

Trenutačno je izrađen prototip niza različitih tehničkih sastavnih dijelova EOSC-a (ili tzv. „Minimum Viable EOSC“, ili MVE) putem niza potpora u okviru programa Obzor 2020 i Obzor Europa, s fokusom na:

  • pravilima sudjelovanja u EOSC-u
  • infrastrukturi za autentikaciju i autorizaciju EOSC-a
  • politici EOSC-a o postojanim identifikatorima i njezin okvir usklađenosti
  • okvirima interoperabilnosti EOSC-a
  • zajedničkim mehanizmima za pretraživanje i pristup FAIR istraživačkim objektima EOSC-a
  • nadzornim i računovodstvenim modelima EOSC-a
  • sigurnosnoj koordinaciji EOSC-a.

Čvor EOSC-a

Čvor EOSC-a (engl. EOSC EU Node) smatra se glavnim elementom MVE-a koji omogućuje udruživanje podataka, istraživanja i e-infrastrukturu i osnovni je gradivni element EOSC federacije. Prvi čvor – EU čvor EOSC-a uspostavljen je 10. listopada 2024. i s njm je počela izgradnja EOSC federacije kojoj će se u 2025. godini početi pridruživati novi nacionalni i tematski čvorovi.

EOSC Association Newsletter